Wkrótce adaptacja!

Drodzy Rodzice serdecznie zapraszamy na adaptację w przedszkolu „Chatka Puchatka” od 5.09 do 07.09. Program adaptacji, został wypracowany na podstawie wieloletniego doświadczenia w tej dziedzinie. Propozycja ta ma na celu ułatwienie Państwa dzieciom wejście w całkiem nowy świat przedszkolnych przygód. Postarajmy się wspólnie ułatwić ten, ważny w rozwoju krok – przejścia od tego co bezpieczne, bliskie, kochane i zmierzenia się z tym co nowe, nieznane, a często dla dzieci trudne.

WSTĘP

Adaptacja polega na przystosowaniu się jednostki lub grupy do funkcjonowania w zmienionym środowisku społecznym. Dla małego dziecka takim środowiskiem jest przedszkole. Moment pójścia do przedszkola jest bardzo ważnym wydarzeniem, wręcz przełomowym w jego życiu społecznym. Dla wielu dzieci oznacza on pierwsze kontakty z dużą grupą, których jakość jest znacząca dla rozwoju i późniejszego funkcjonowania w różnych środowiskach, w myśl poglądów o utrwalaniu się zachowań i roli doświadczeń wyniesionych
z wczesnego dzieciństwa.

Proces przystosowania się dzieci 3-letnich do przedszkola może sprawić korzystne zmiany w rozwoju pod warunkiem, że będzie on przebiegał na miarę możliwości dziecka. Nie każdy 3-latek jest na tyle dojrzały i gotowy, aby temu procesowi samodzielnie nadać właściwy kierunek. Istnieje potrzeba wsparcia dziecka w tym działaniu przez intencjonalnie stworzone środowisko wychowawcze.

Aby stworzyć dzieciom lepszy start należy poznać trudności, jakie napotyka dziecko w początkowym okresie pobytu w przedszkolu, za najtrudniejsze należy uznać:
  • zmianę dotychczasowych sposobów zaspokajania potrzeb emocjonalnych i biologicznych
  • nawiązywanie kontaktów interpersonalnych z nieznajomymi ludźmi
  • zdobywanie szybkiej orientacji w środowisku materialnym Przedszkola
  • nabywanie poczucia przynależności do grupy społecznej
  • zmiana rytmu i trybu życia dziecka
  • inna pozycja dziecka w grupie przedszkolnej niż w rodzinie
  • zmiany w sytuacji rodzinnej wywołane faktem podjęcia przez matkę pracy zawodowej.

ADAPTACJĘ UŁATWIA :

• racjonalne podjęcie decyzji
  • pozytywne nastawienie do przedszkola
  • zaufanie do personelu
  • wcześniejsze stworzenie okazji przebywania z innymi dorosłymi
  • umożliwienie kontaktów z innymi dziećmi
  • usamodzielnienie dziecka
  • akceptacja dziecka, zrozumienie jego stresu, wspieranie go
  • okazywanie spokoju, poczucia bezpieczeństwa podczas rozstania
  • wspólne spędzanie czasu po odebraniu go z przedszkola
  • ujednolicenie rytmu dnia w przedszkolu i w domu.

ADAPTACJĘ UTRUDNIA :

• niepewność decyzji
  • brak zaufania do przedszkola
  • podejrzliwość wobec personelu
  • wyrzuty sumienia, niepokój, lęk
  • brak doświadczeń społecznych w kontaktach z innymi dorosłymi i dziećmi
  • nadopiekuńczość, wyręczanie dziecka w czynnościach związanych z samoobsługą
  • straszenie dzieci
  • brak czasu dla dziecka
  • brak zrozumienia dla trudnych zachowań dziecka, odrzucenie.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA?

• Czytanie opowiadań, których bohaterowie chodzą do przedszkola np. „Opowieść dla Kuby: Dlaczego warto chodzić do przedszkola” z cyklu opowiadań „Mamo to ja”
  • Rozmowy o przedszkolu ze znajomym dzieckiem, które lubichodzić do przedszkola;
  • Opowieści rodziców jak to było, gdy oni chodzili do przedszkola (wyłącznie pozytywne);
  • Uświadomienie dzieciom zalet przedszkola (m.in. wielu nowych kolegów, dużo zabawek, ciekawe zajęcia, );
  • Poinformowanie dziecka, dlaczego będzie chodzić do przedszkola (np. mama musi iść do pracy, tata do pracy a dziecko też do swojej pracy, czyli przedszkola, gdyż jest już dużym dzieckiem);
  • Zapoznanie z przedszkolem (zajęcia adaptacyjne);
  • Wspólne kupowanie wyprawki;
  • Ćwiczenie z dzieckiem samoobsługi – dużo łatwiej adoptują się dzieci samodzielne; prosimy o pracę nad samodzielnością przy posiłkach, myciu rąk, ubieraniu się, zgłaszaniu swoich potrzeb;