TITLE

DESCRIPTION

Arteterapia w przedszkolu

Arteterapia jest formą psychoterapii, która wykorzystuje media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji” (definicja Brytyjskiego Towarzystwa Arteterapeutycznego). Dziedzina ta łączy więc w sobie proces twórczy z psychoterapią.

Arteterapia jest formą ekspresyjnej terapii, która wykorzystuje takie techniki artystyczne, jak rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika, drama, taniec, a nawet film. Poprzez środki artystyczne można wyrazić myśli i uczucia, które są trudne do wyartykułowania.

Arteterapia w edukacji wspomaga i rozwija naturalne zdolności artystyczne dzieci.

Kreatywność to nie dar czy uzdolnienie. Jest to kompetencja, którą posiada każdy człowiek i może ją rozwijać niezależnie od wieku. Ważne, by rozwijać ją już od najmłodszych lat, kiedy dzieci są chłonne wiedzy i umiejętności. Poprzez różnorodność wykorzystywanych gałęzi sztuki i bogactwo metod arteterapia jest szczególnym narzędziem rozwijania kreatywności.

Wychodząc naprzeciw potrzebie rozwijania kreatywności, rozpoczynamy w naszym przedszkolu program artetrapeutyczny pt. „Praca z ciałem w procesie wspierania i rozwijania zdolności plastycznych”. Program realizowany będzie od marca w grupie zerówkowej.

Celem programu jest wspomaganie naturalnego rozwoju zdolności plastycznych dzieci w wieku 5 i 6 lat w związku z zaobserwowanymi brakami i trudnościami. Jest on formą samopoznania, samodoświadczania siebie i innych w obrębie sztuki, a także świetną zabawą z różnymi materiałami plastycznymi. Podczas warsztatu dzieci będą malować farbami na dużych formatach, lepić z różnych mas plastycznych (glina, masa solna, porcelanowa) oraz doświadczać sensorycznie swoich dłoni i stóp w cieczy nienewtonowskiej.

Proponowany program arteterapeutyczny to cykl ośmiu warsztatów, w czasie których dzieci będą poznawać swoje części ciała w sposób poglądowy i zmysłowy poprzez doświadczenia dotykowe oraz będą próbowały odtworzyć ich wygląd za pomocą konkretnej techniki plastycznej. Program ma rozwijać zdolności plastyczne w tworzeniu postaci człowieka w oparciu o własne doświadczenia.


Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress